Clash of Clans Taktikleri ve İpuçları

Merhaba arkadaşlar, bugün konumuzun tamamen dışına çıkarak Android ve IOS oyunlarının en iyilerinden bir tanesi olan Clash of Clans oyunundan birkaç taktik ve ipucu vereceğim. Birçok kullanıcı, bu oyunun bağımlısı haline geldi. Bu kişilerin arasında bende dahil olmak üzere. Bağımlı olunmayacak gibi değil zaten. İsterseniz konumuza geçiş yapalım.

Ganimet neye göre belirlenir?

Ganimet, sizin ve saldırdığınız kişinin köy binasının arasında ki seviyeye göre belirlenir. Kısaca bahsedecek olursak, şu şekilde listeleyebiliriz.

+3 ve daha fazla ———200%
+2 ———————-150%
+1 ———————-110%
0 ———————–100%
-1 ———————-90%
-2 ———————-50%
-3 ———————-25%
-4 veya daha az ———5%

Anlamayanlar için kısa bir örnek verelim;

Sizin köy binanız 6. seviye, saldıracağınız kullanıcının köy binası ise 7. seviye diyelim. Rakibin 150.000 altını olduğunu varsayarsak, sizin ele geçirebileceğiniz ganimet %110×150.000=165.000 ganimet’tir. Şu ipucunu unutmayın, daima saldıracağınız köy’ün iksir ve altın madenlerinin dolu olduğundan emin olun.

Gece saatlerinde Portekiz ve Amerika sunucularına geçiş yapın. Gündüz vakitlerinde ise, Japonya ve Çin sunucularını kullanın. Türkiye sunucusu için uygun vakit ise, gece saat 3 ve 6 arasıdır.

Sunucu nasıl değiştirilir?

Sırasıyla, Ayarlar > Dil  butonuna tıklayarak herhangi bir sunucuya geçiş sağlayabiliriz.

clash-of-clans-sunucu-degistirme

Madenlerin dolu veya boş olduğu nasıl anlaşılır?

clash-of-clans-ganimet-ipuclari

1 – İşçi kulübesinin üzerinde “ZzZ” işaretleri var ise, inşaatlar tamamlanmıştır.

2 – Depolara bakarak zaten dolu veya boş olduğunu anlayabilirsiniz. Bunu herkes biliyordur.

3 – Rakibin köyünde mezarlar var ise, kullanıcı mezarları temizleyip iksirleri almamıştır. Bu düşünce yanıltmak amaçlı olabilir. Sizde mezarları temizlemeyip rakibinizi yanıltabilirsiniz.

X Topları ve Cehennem Kuleleri

X toplarının ve cehennem kulelerinin boş ve dolu halleri aşşağıda ki gibidir.

X Topu’nun Boş Hali:

clash-of-clans-x-topu-bos

X Topu’nun Dolu Hali:

clash-of-clans-x-topu-dolu

Cehennem Kulesi Boş Hali:

clash-of-clans-cehennem-kulesi

Ordumu Nasıl Kurmalıyım?

Ordunuzu kurarken, büyücü ve şifacı gibi üretim süresi uzun olan askerler çıkartmamaya çalışın. 10 adet okçu, duvar yıkıcı ve goblin üretin. Bunun yanı sıra şifa büyüsünü de üretmemenizi öneriyorum. Çünkü, goblinleriniz son seviye olmadıkları sürece dayanmayacaktır.

Örnek Ordu Üretimi 

10 Dev – 10 Duvar Yıkıcı – 9 Büyücü – Geri kalanı ise okçu üretin. (1 Saat)

13 Dev – 2 Şifacı – 63 Okçu – 30 Goblin – 7 Duvar Yıkıcı (23 Dakika)

10 Dev – 1 Şifacı – 20 Goblin – 6 Duvar Yıkıcı – 104 Okçu (23 Dakika)

Bir Saldırı Gerçekleştirirken Ne Yapmalıyım?

Saldırıya başlamadan önce, 2 veya 3 adet goblin yollayın ve rakibin köyünde tuzak olup olmadığını kontrol edin. Askerlerinizi tek bir alana yollamayın. İlk etapta, 20 veya 30 kadar asker yollayın. Kalan askerlerinizi belirli gruplar halinde köyün etrafına dağıtın.

Önemli İpucu: Rakip köye saldırı yapmadan önce, asker üretiminizi devam ettirin. Saldırınız bitip geri döndüğünüzde askerlerinizin üretiminin yarısı bitmiş olacaktır. Daha hızlı saldırı düzenlemeniz için bu sizin yararınıza olacaktır.

Altın ve İksir Depolarımı Nasıl Korumaya Alabilirim?

Köy binanız, her zaman için açıkta dursun. Herhangi bir saldırı aldığınız anda, tüm ganimetinizi kaybedebilirsiniz. Amma ve lakin, aldığınız hasar %50’den daha az veya köy binanız saldırıya uğramamış olabilir. Köy binanızı dışarı koymanızda ki fayda ise, 12 saat korunma almanızdır.

Ganimetlerinizi korumak için, askerlerinizi üretin fakat saldırı yapmayın. Ordu kampınız dolu durumda kalsın. Daha sonra duvar yıkıcı eğitin. Duvar yıkıcı fazla yer kaplamaz, maliyeti yüksektir. Ordu kampınız dolu durumda olduğu için, duvar yıkıcı yer kaplamayacaktır. İstediğiniz zaman, duvar yıkıcı eğitimlerini iptal ederek ganimetinizi geri alabilirsiniz. Eğer Pekka üretme şansınız var ise, pekka eğitin. Duvar yıkıcıya bakılarak, daha fazla iksir koruma altına almış olursunuz.

Küçük bir hesaplama yapacak olursak,

4 kışlanızın olduğunu varsayıyorum, her bir kışla 50 kapasiteli diyelim. 200 kapasiteniz mevcut. Bu durumda, 200×2500 = 500.000 iksiriniz koruma altında oluyor. Bu hesaplama duvar yıkıcı içindi.

Şimdilik verebileceğim bilgiler bu kadar ile sınırlıdır. Aklıma geldikçe bu konu altında diğer taktikleri de yazacağım. İyi günler dilerim.

Bir önceki yazımız olan Webmasterlar İçin İşinize Yarayacak Chrome Eklentileri başlıklı makalemizde chrome eklentileri, firebug ve whatfont chrome hakkında bilgiler verilmektedir.