Domain Nedir?

domain-nedirMerhabalar, bugün yine siz değerli okurlarıma yararlı bir paylaşımda bulunacağım. Kısaca size Domain Nedir? onu anlatacağım. 

Domain Nedir?

 Türkçe anlamı Alan Adı veya Etki Alanı anlamına gelmektedirwww.anilmorekahraman.com bir domain’dir. Domainler eskiden ip adresi olarak kullanılmaktaydı fakat akılda tutması zor olduğu için isime dönüştürülmüştür. Tabi hala da ip adresi olarak kullananlar mevcuttur zaman zaman karşılaşıyoruz.

Domain Uzantıları Nelerdir?

Birçok domain uzantısı bulunmaktadır fakat belirgin olarak kullanılan domain türleri şunlardır;

.com, .net, .org, .gov

Domain uzantıları ne işe yarar?

.Com: Ticari amaçlı bir uzantıdır. Fakat günümüzde her türlü site için kullanılabilicek bir domain uzantısıdır. Ki kullanılıyor da.

.Net: İnternet sektöründe hizmet veren siteler için ön plandadır.

.Org: Tamamen bağımsız, kar amacı gütmeyen kuruluşlar veya kişiler içindir.

.Gov: Devlet kuruluşları için kullanılmaktadır.

Domain nasıl alınır?

Bir domaine sahip olmak çok basittir. Tıpkı markete gittiğiniz de 2 ekmek diyip parasını verip çıktığınız gibi. Domain almanız için yapmanız gereken ise bir hosting veya domain firması bulup istediğiniz domaini ve uzantısını seçtikten sonra ücretini yatırdığınız takdirde domain artık sizindir.

Bir önceki yazımız olan Ücretsiz Backlink Veren Siteler başlıklı makalemizde backlink, backlink faydaları ve backlink nedir hakkında bilgiler verilmektedir.