Google Analytics Nedir? – Kurulumu ve Kullanımı

google-analyticsMerhaba arkadaşlar, bugün yeni başlayanlar ve bilmeyenler için sitenize giren ziyaretçileri, ne zaman girdiklerini, ne kadar süre kaldıklarını ve kaç kişinin girdiğini görebilmenizi sağlayan ve bize ücretsiz olarak sunulan Google Analytics aracının kurulumunu ve nasıl kullanıldığını anlatacağım. İsterseniz öncelikle Google Analytics nedir onu öğrenelim.

Google Analytics Nedir?

Dünya çapında ön safta olan arama motoru Google‘ın bize sunduğu bu araç istatistik ya da sayaç olarak adlandırılabilir. Üstte de belirttiğim gibi, bu araç sayesinde sitemize giren ziyaretçilerin, girdiği tarihi, sitede kaldıkları süreyi, hangi tarayıcı ile sitenizi ziyaret ettiklerini, şehir, işletim sistemi vs. birçok bilgiyi bize sunmaktadır. 

Google Analytics Kurulumu Nasıl Yapılır?

Buraya tıklayarak Gmail hesabınız ile giriş yaparak kayıt olmamız gereklidir. Giriş yaptıktan sonra, sağ üst bölmede bulunan Yönetici sekmesine tıklayarak, Hesap Ekle‘ye tıklıyoruz. Daha sonra açılan sayfada web sitenizin adını, web site adresinizi, web sitenizin kategorisini, saat dilimini ve hesap adınızı doğru bir şekilde girip İzleme Kimliği Edinin sekmesine tıklıyoruz. Ve bize bir Analytics izleme kodu veriliyor. Bu kodu WordPress kullanıyor iseniz, WP paneline giriş yapıp sol tarafta bulunan Görünüm Düzenleyici Header.php dosyamıza gelip, CTRL + F kombinasyonu ile </head> etiketini aratıyor ve bu kodun hemen üstüne Analytics’in bize verdiği kodu yapıştırıp kaydediyoruz. Blogger içinse, aynı şekilde blogger paneline giriş yaptıktan sonra sol kısımda bulunan Şablon HTML’yi Düzenle sekmesine tıklayarak </head> etiketinin hemen üstüne kodu ekleyip kaydediniz. Başarılı bir şekilde bu işlemleri yaptıktan sonra 24 saat içinde Google sitemize uğruyor ve istatistik bilgilerini Google Analytics sayfasında bize sunuyor.

Google Analytics Nasıl Kullanılır?

Analytics paneline giriş yaptıktan sonra sol panelde bulunan sekmelerin kısaca ne işe yaradığını bahsedeyim sizlere.

Gösterge Tabloları; Burayı bir dashboard(ana sayfa) olarak adlandırabiliriz. Dilerseniz buraya widget ekle seçeneğini kullanarak en çok lazım olan verileri görmeyi sağlayabiliriz.

Gerçek Zamanlı; Sitenizde çevrimiçi olan ziyaretçileri göstermektedir.

Kitle Raporları; Burası size son 1 ay veya istediğiniz bir süre içinde ziyaretçilerin raporlarını göstermektedir. 

Demografi; Sitenize uğrayan ziyaretçilerin, hangi ülke, şehir ve hangi dili kullanmakta olduğunu göstermektedir.

Davranış; Ziyaretçilerinizin sitenizde ne kadar kaldığını göstermektedir.

Teknoloji; Ziyaretçilerin işletim sistemlerini, tarayıcılarını göstermektedir.

Mobil; Sitenize mobil aracılığı ile giriş yapan kullanıcıları göstermektedir.

Trafik Kaynakları; Google’da aranılan anahtar kelimeler ile sitenize girenlerin, hangi  sitelerden sizin sitenize uğradıklarını ve hangi içeriğinize ulaştıklarını göstermektedir.

Kaynaklar; Sitenize hangi kaynak aracılığı ile girildiğini, o kaynak ile sitenize ulaşan ziyaretçilerin ne kadar süre kaldığını ve hangi anahtar kelimeler ile sitenize giriş yapıldığını gösterir.

Sosyal; Sitenize ait sosyal medya adreslerinizin twitter, facebook, linkedin gibi performansları hakkında bilgi vermektedir.

İçerik; Son 1 ay süre zarfında hangi gün hangi sayfanıza giren ziyaretçilerin grafik raporlarını sunmaktadır. 

Site İçeriği; Kullanıcıların sitenizde hangi sayfaları ziyaret ettiğini, ne kadar zaman geçirdiğini göstermektedir.

Site Hızı; Sitenizde ki içeriklerin ve sayfaların ne kadar sürede açıldığını ve sitenizin ortalama yüklenme hızını gösterir.

Google Analytics‘in sonuna gelmiş bulunmaktayız. Kafanıza takılan sorular olursa yorum atmanız yeterli olucaktır. En kısa süre içinde geri dönüş sağlarım. İyi günler.

Bir önceki yazımız olan WordPress » Yazılara Google Araması Eklemek başlıklı makalemizde wordpress yazılara google araması ekleme hakkında bilgiler verilmektedir.