Google Disavow Links – Bağlantı Reddetme Aracı

Merhabalar, her site sahibi veya WM arkadaşlar kaliteli backlink alıp sıralamada anahtar kelimesinde yükselmek ister. Fakat gel gelelim, bazı insanlar(!) sizi sıralamadan düşürmek veya sitenizi spam’a sokmak için uğraşırlar. Adult sitelerden link, hacklink saldırısı gibi şeyler. Aynı anda birden çok link verilerek siteniz spam’a düşebilir. Ve aylarca sıralamarda bile görünmemeniz söz konusudur. Google Disavow Links (Bağlantı Reddetme Aracı) sayesinde, sitenizde istenmeyen linkleri reddedebilirsiniz. Bunun için bir adet Text dosyası hazırlamanız ve Bağlantı Reddetme Aracı‘nı kullanarak Google’a göndermeniz yeterli olucaktır.

Bağlan Reddetme Aracını Nasıl Kullanacağım?

Öncelikle, gmail hesabınız ile Web Yöneticisi Araçları’na gidelim. Bilmeyenler BURAYA tıklayarak ulaşabilirler. Daha önce sitesini WM Tools’a eklememiş arkadaşlar giriş yaptıktan sonra Site Ekle kısmından sitelerini ekleyebilirler. Sitelerini ekledikten 3 veya 4 gün sonra detaylı şekilde site analiz raporunuz gözükecektir. Sitenizin daha önceden ekli olduğunu varsayarak anlatıma devam ediyorum. WM Tools’a giriş yaptıktan sonra sitemizin paneline girelim. Burada sol panelde bulunan Arama Trafiği > Sitenize Bağlantılar sekmesine tıklayalım. Açılan sayfada sitenize verilen linkleri göreceksiniz. Buradan istemediğiniz veya siteniz için zararlı gördüğünüz linkleri bir metin dosyası açarak kaydedelim. 

Not defterine linklerimizi kaydettiysek, https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-main bu adrese gidelim. Açılan sayfada sitemizi seçtikten sonra Bağlantıları Reddet sekmesine tıklayalım.

google-baglanti-reddetme-araci

Bu işlemden sonra karşımıza aşşağıda ki gidip bir sayfa açılacaktır. Buradan istenmeyen linkleri kaydettiğimiz metin belgesini seçerek gönder’e tıklayalım.

google-baglantilari-reddetme

ÖNEMLİ!!

Reddetmek istediğiniz bağlantılar web sitesinin alt sayfaları ise, örnek; http://anilmorekahraman.com/deneme-yazisi bu şekildeyse, metin belgesine üstte verildiği gibi kaydediniz. Fakat, link verilen siteden tüm bağlantılarınızı reddetmek istiyorsanız, domain:www.anilmorekahraman.com şeklinde ekleyiniz. Ayrıca kaydedeceğiniz metin belgesi .txt olmalı ve UTF-8 veya 7-bit ASCII ile biçimlendirilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Youtube'dan Dofollow Backlink Alma! başlıklı makalemizde dofollow link ve youtube dofollow link alma hakkında bilgiler verilmektedir.