Google » Veri İşaretleyici

google

 

Veri işaretleyici(Data Highlighter), sitemizde ki verilerin kalıplarını Google’a bildirmenizi sağlar. Örnek verecek olursak; bir film sitenizin olduğunu varsayalım. Ve filmlerin, “Imdb puanı, tür, oyuncu, yönetmen, senaryo” gibi bilgilerini bu web master aracı ile işaretleyerek ziyaretçilerin sitenize girmeden arama sonuçlarında gösterebilir ve görsellik açısından sitemize zenginlik katabiliriz. Şimdilik bu web master aracı sınırlı kategoride işlem yapabilmemizi sağlamaktadır. Bu kategoriler “Etkinlik, film, müzik, e-ticaret, makale” gibi kategorilerdir. Eğer bir blog sahibi iseniz, “makaleler” kategorisini seçerek veri işaretleyici aracını kullanabilirsiniz.

Veri işaretleyici aracını kullandığım zaman arama sonuçlarım nasıl gözükecek? diye merak ediyorsanız hemen size bir örnek göstereyim. 

google-veri-isaretleyici

Gördüğünüz gibi, birçok etkinliğin tarihini, yerini vs. göstermektedir. Sizde veri işaretleyici aracını kullandığınız takdirde, arama sonuçlarınız buna benzer şekilde gözükmeye başlayacaktır. Kullanıcılar normal bir arama sonucu yerine, böylesine zengin bir arama sonucu olan siteye girmek isterler. SEO konusunda, oldukça başarılı bir araçtır.  Bu araç sayesinde hitlerinizde olağan bir artış göreceksiniz. Her zaman görsellik 1 numara öndedir 🙂

Veri işaretleyici aracını nasıl kullanacağım?

Öncelikle, Web master tools’a giriş yapalım. Giriş yapıp sitemizi seçtikten sonra sol tarafta bulunan panelden, Arama Görünümü Veri İşaretleyici‘ye tıklayalım. Açılan sayfada, İşaretlemeye Başla sekmesine tıklayalım. Sizden bir URL isteyecektir. Herhangi bir konunuzun linkini yazalım ve alt taraftaki Vurgulanacak bilgi türü sekmesinden sitemizin kategorisini seçelim ve tamam diyelim. Daha sonra sizden, Google’ın önerdiği sayfaları seçip devam etmenizi veya özel bir sayfa oluşturarak istediğiniz bir sayfayı etiketlemenizi isteyecektir. Seçiminizi yaptıktan sonra işleme başlayabilirsiniz. 

veri-işaretleyici

Ben blog yazarlığı yaptığım için, “makaleler” kategorisini seçip bir işaretleme yaptım. Siz kendi kategorinizi seçip, işaretleme yapabilirsiniz. Veri işaretleyici hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için, BURAYA tıklayarak Google’ın dökümanlarına ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Google Analytics Nedir? - Kurulumu ve Kullanımı başlıklı makalemizde google analytics, google analytics kurulumu ve google analytics nasıl kullanılır hakkında bilgiler verilmektedir.