Hotlink Koruması Nedir? CPanel ve Plesk Ayarları Nasıl Yapılır?

Merhabalar, kısa ve öz olarak size Hotlink Koruması’nın ne olduğunu anlatacağım.

Hotlink Koruması; Sitenizde bulunan resim, müzik ve videoların başka bir site de görüntülenmesine denir. Bazı arkadaşlar, “Daha iyi ya, bizim yararımıza olur bu.” diyecekler. Fakat öyle değil. Başka bir site üzerinde herhangi bir resim veya video’nuz alıntı yapıldığında bu sizin aylık trafiğiniz(Bandwith)’e yansır. Dolayısıyla çok çabuk bir şekilde trafik tükenmeye başlar. Bu kısımda devreye hotlink koruması giriyor. İşin kısası, hotlink koruması sitenizde ki içeriklerin, başka bir site tarafından görüntülenmemesini ve aylık trafiğinizin tüketilmesini engellemektedir. 

CPanel Hotlink Koruması

CPanel’e giriş yaptıktan sonra, Hotlink Koruması(Hotlink Protection) sekmesine tıkladıktan sonra karşımıza gelen sayfada Enable butonuna tıklıyoruz ve aktif hale getiriyoruz. 

cpanel-hotlink-korumasi

Dilerseniz, aynı sayfa üzerinden URLs to allow access kısmından resim, müzik veya video gibi dosyalarımızın hangi siteler tarafından kullanılmasına izin verilebileceğinide ayarlayabiliyoruz.

cpanel-hotlink-korumasi-2

Cpanel kullanıcıları için işlemimiz buraya kadardı. Şimdi Plesk Panel kullananlar için anlatıma geçelim.

Windows Plesk Ayarları

Windows Plesk Panel kullanıyor iseniz, panelimize giriş yaptıktan sonra Hotlink Protection kısmında gerekli ayarlara ulaşabilirler. 

Linux Plesk Ayarları

Linux Plesk kullanıcıları için ne yazık ki panelde Hotlink Koruması bulunmamaktadır. Bunun yerine .htaccess kullanarak bu işlemimizi gerçekleştireceğiz. 

[html] RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?anilmorekahraman.com [NC]</span>
RewriteRule \.(gif|jpg)$ – [F] [/html]

Yukarıda vermiş olduğum kodlar sayesinde artık sitenizden .jpg ve .gif uzantılı resimlerinizi sizden başkasının kullanmasına izin vermeyi engelledik. Olur da, başka bir dost sitenizin dosyalarınızı kullanmasını istiyorsanız, aşşağıda vereceğim kodlar işinizi görecektir. 

[html] RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?anilmorekahraman.com [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?dostsiteniz.com [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?dostsiteniz1.com [NC]
RewriteCond %{REQUEST_URI} !^/erisimyasak.gif$
RewriteRule \.(jpg|jpeg|png|gif)$ /erisimyasak.gif [NC,R,L] [/html]

Bir önceki yazımız olan Google: Yeni Uygulama | Anlık Olarak Aranan Kelimeler başlıklı makalemizde anlık aranan kelimeler, google hot trends ve google yeni uygulama hakkında bilgiler verilmektedir.