Linux – Ubuntu / Kurulumu (Resimli Anlatım)

Merhaba arkadaşlar, sanırım herkes Linux’ün ne olduğunu biliyordur. Bilmeyenler için kısa bir özet geçiyim. Linux; 1991 yılında bir üniversite öğrencisi tarafından geliştirilmiştir. Açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir ve ücretsizdir. Açık kaynak kodlu olduğu için geliştirilmeye müsait bir yapıdadır. Bu işletim sisteminin geliştiricisi ise Linus Torvalds‘dır. Biz Linux’ün bir sürümü olan Ubuntu adlı işletim sistemini kurucaz. Daha detaylı öğrenmek için vikipediye girip araştırma yapabilirsiniz. Şimdi konumuza dönelim. Aşşağıda ki adımları takip ederek sorunsuz bir şekilde Ubuntu’yu kurmuş olucaz. Herhangi bir sorunla karşılaşırsanız yorum atmanız yeterli olucaktır geri dönüş sağlayacağım. 

Öncelikle bilgisayarınıza Ubuntu’nun CD’sini veya USB’den kuracaksınız USB belleğini bilgisayarınıza takın. Daha sonra bilgisayar açılışta genellikle bilgisayarlarda F12 tuşu ile bazı bilgisayarlarda ise ESC tuşu veya F8 tuşu ile BIOS’dan Boot ayarlarına girerek Ubuntu’yu cd ile kuracaksanız CD ROM’u seçin. USB ile kuracaksanız USB’nizi seçin ve F10 seçeneği ile kaydedin. 

Daha sonra Ubuntu size aşşağıda ki gibi bir ekran sunacak burada sol tarafta Ubuntu’da kullanacağınız dil ayarlarını seçtikten sonra Ubuntu’yu Kur seçeneğine tıklayalım. 

ubuntu-dil-ayari

——-

Daha sonra ise karşımıza aşşağıda ki ekran gelecektir. Bu ekranda bilgisayarınızın diskinde yeterli alan olup olmadığını ve internet bağlantınızın kontrolünü göstermektedir. Bu ekranda internet bağlantınız otomatik olarak bağlanmadı ise ekranın sağ üst köşesinde ki ağ ayarları seçeneğine tıklayarak ağ bağlantınızın kontrolünü gerçekleştirebilirsiniz. Ubuntu’yu kurarken internet bağlantınızın olması şart değil fakat, Türkçe dil paketinin kurulması için internet bağlantınızın olması gerekiyor. İnternet bağlantınız olduğu takdirde sistem otomatik olarak Türkçe dil paketini indirip kurmaktadır. Şayet internetiniz yoksa daha sonra manuel olarakta Türkçe dil paketini indirip kurabilirsiniz. Altta ki seçeneklerden Güncelleştirmeleri kurulum sırasında indir seçeneğini seçerseniz kurulum işlemi internetinizin bağlantı hızına göre uzun sürebilmektedir. Bu işlemi tavsiye sistem yöneticileri tarafından tavsiye edilmektedir. Bu üçüncü parti yazılımı kur seçeneğini işaretlerseniz, Flash video, MP3, gibi eklentileri otomatik olarak yükler. 

———-

ubuntu-kurulum-hazirliklari

——–

Yukarıda ki işlemden sonra karşınıza aşşağıda ki gibi bir ekran çıkacaktır. Burada Diski sil ve Ubuntu’yu yükle seçeneğine tıklamanız önerilir.

——-

ubuntu-kurulum-ayarlari

—–

Bu ekran da da sizden konumunuzu bildirmenizi istemektedir. Olduğunuz şehri yazıp veya kafadan biryer yazıp Devam et’e tıklayalım.

—–

ubuntu-konum-ayarlari

—–

Bir sonra ki adım da ise size klavye ayarlarınızın nasıl olmasını istediğinizi soracaktır. Normalde klavyemiz otomatik olarak belirleniyor fakat siz değiştirmek isterseniz istediğiniz düzeni seçip Devam et butonuna tıklayın.

—–

ubuntu-klavye-duzeni

——

Ve sıra geldi kullanıcı adı ve parola belirlemeye, koyacağımız parola en az 6 karakter olmalıdır ve harf, rakam içermelidir. Otomatik giriş yap sekmesine tıklarsanız bilgisayarınızı açtığınızda kullanıcı adı ve parola girmeden otomatik olarak bilgisayarınız açılacaktır. Kullanıcı adını ve parolanızı belirlediyseniz Devam et’e tıklayalım.

—–

ubuntu-kullanici-adi-ve-parola-ayarlari

—–

Bu işlemde sonra kurulum tamamlanmış olacak ve karşınıza aşşağıda ki ekran gelecek Şimdi Yeniden Başlat seçeneğine tıklayın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bilgisayarınız açıldığında Ubuntu’yu kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Windows 7'yi Orjinal Yapmak başlıklı makalemizde Windows 7, windows 7 crack yapma ve windows 7 orjinal yapma hakkında bilgiler verilmektedir.