Tumblr » Gif Yapımı [DETAYLI ANLATIM]

İyi günler diyerek yazıma başlamak istiyorum. Tumblr kullanıcılarına bilmeyenler için tumblr gif yapmayı göstereceğim. Benim göstereceğim yöntem kolay ve profesyonel bir iş çıkarmanızı sağlayacaktır. Ben genellikle gif yaparken bu yöntemi kullanıyorum. İlk olarak bize gerekli programlardan bahsedeyim.

“Gom Player, Photoscape” bunlar bize lazım olan programlardır. Bu programları indirdiysek veyahut zaten bilgisayarınızda yüklü ise, ilk önce gif yapacağımız video’ya sağ tıklayarak Gom Player ile açıyoruz. Şunu söylemeden geçmek istemiyorum. Gif yapacağınız video’yu 720P veya 1080P kalitede indirmeniz görüntü kalitesi açısından daha iyi olacaktır.

Video’muzu açtıktan sonra F7 tuşuna basarak kontrol panelini açalım. Daha sonra video’nun hangi bölümlerini kesip gif yapacaksak, o saniyeler arasındaScreen Capture” butonuna ard arda basalım.

tumblr-gif-yapma

Bu adımdan sonra, çekilen sahneler Belgelerim > Gom Player dosyasına kayıt edilmiş olacaktır. Şimdi “Photoscape” programımızı açalım ve “Toplu Düzenleyici” bölümüne tıklayalım. Burada sol tarafta bulunan dosyalardan Belgelerim klasörünün içinde ki Gom Player > Capture klasöründe ki resimleri sürükleyip sağ tarafa taşıyalım.

tumblr-gif-yapma-2

Ve ardından sağ tarafta bulunan paneldenFiltre bölümünde oluşturacağımız Gif’in rengini, keskinliğini vs. ayarlayabilirsiniz. Bu ayarlamayı yaptıysanız hemen yanında kiNesne” bölümüne tıklayın. Burada ise, gif’in üstüne yazacağımız yazıyı ayarlayacağız. “Metin 1” kutucuğuna tıklayalım ve aktif edelim. Yazımızı yazdıktan sonra, sürükle bırak yöntemiyle nerede görünmesini istiyorsanız oraya taşıyın. Dilerseniz gif’in üstüne tumblr blog isminizi de yazabilirsiniz. Bunun için “Metin 2” kutucuğunu aktif edelim ve kullanıcı adımızı yazalım. Aynı şekilde sürükle bırak yöntemiyle istediğiniz yere taşıyınız.

Ben ayarlarımı yaptım ve şimdi bu fotoğrafları kaydedeceğiz.

tumblr-gif-yapma-3

Sizde ayarlamalarınızı yaptıysanız, sağ üst bölmede bulunan “Tümünü Dönüştür” seçeneğine tıklayın. Tıkladıktan sonra açılan seçmede birşeye dokunmadan “Kaydet”e tıklayın. ŞimdiPhotoscapeuygulamasını kapatın ve yeniden başlatın. Bu seferToplu DüzenleyiciyerineAniGifbölümüne tıklayacağız. Tekrar sol panelden Belgelerim > Gom Player > Capture > Output klasörünü açalım ve fotoğrafları sağ bölmeye taşıyalım.

Bu adımda yapılacak işlemler, oluşturacağımız gif’in hızını ayarlamak olacaktır. Herhangi bir fotoğrafın üstüne çift tıklayarak kare hızını ayarlayabiliriz. Daha sonra sağ tarafta bulunan panelden “Kaydet” diyerek işlemimizi sonlandıralım. Unutmayın, yapacağınız gif 950 KB’ten büyük olursa tumblr’da gif’te kasmalar olabilir. Tumblr gif yapma işlemimiz burada son bulmuştur.

Ben pek özenmediğim için ortaya güzel bir gif çıkaramadım. İşte benim yaptığım gif;

film-replikleri

Bir önceki yazımız olan WordPress » Eklentisiz Son Tweet Gösterme başlıklı makalemizde eklentisiz son tweet gösterme ve wordpress son tweet gösterme hakkında bilgiler verilmektedir.