WordPress » Akismet API Anahtarı Alma (Ücretsiz)

wordpress-akismet-ucretsiz-key-almaSelamlar, bu makalemde sizlere WordPress’in eklentisi olan Akismet için nasıl ücretsiz API Anahtarı(Key) alacağınızı göstereceğim. Bilmeyenler için “Akismet Nedir?” önce bunu cevaplayayım. Akismet, istenmeyen yorumları yani bizim dilimizde “SPAM” yorumları engellememize yardımcı olmaktadır. Daha detaylı bilgi için Google’da araştırma yaparsanız istediğiniz bilgiye ulaşabilirsiniz. 

Öncelikle wordpress eklentiler sayfasından eklentimizi aratalım ve kuralım. Eklentiyi aktifleştirdikten sonra eklentinin sayfasına gidelim ve “Yeni bir akismet anahtarı oluştur” sekmesine tıklayalım.

akismet-key

Bu işlemden sonra bizi akismet’in kendi sitesine yönlendirmektedir. Ve buradaGet an Akismet API Key”e tıklıyoruz.

akismet-api

Buraya tıkladığınız zaman bizden üyelik isteyecektir. Gerekli alanları doldurup “Sign Up” tıklıyoruz. 

akismet-kayit-olma

Bu işlemide başarılı bir şekilde yaptıysak, karşımıza altta verdiğim resimde ki gibi bir sayfa gelecektir. Bu sayfada site adresimizi yazıp sağda bulunan “Personal” kutucuğunu seçip ilerliyoruz. 

akismet-personal-sign-up

Yukarıdaki işlemi yaptıktan sonra karşımıza kredi kartı bilgilerini isteyen bir sayfa gelecektir. Bu sayfanın sağ tarafında bulunan kaydırma çubuğunu en başa kadar getiriyoruz ve ücretsiz olmasını sağlıyoruz. Sol tarafta bulunan kısma ise adımız ve soyadımızı yazıp Contunie” kutucuğuna tıklayıp ilerliyoruz. Aşşağıda işaretlediğim yeri en başa kadar kaydırıyoruz.

akismet-personal-blog

Üst tarafta gösterdiğim işlemde bitti ise, bize bir anahtar yani API key’in bulunduğu sayfaya yönlendirecektir. Benim karaladığım yerde API key yazmaktadır.

akismet-api-key

API Key’imizi aldıktan sonra tekrar WP panelimize girip akismet eklenti sayfasını açıyoruz ve altta resimde gösterdiğim gibi “Zaten bir anahtarım var” sekmesine tıklıyoruz.

akismet-anahtar

Daha sonra açılan sayfada API Key’imizi kutucuğa kopyalıyoruz ve değişiklikleri kaydet sekmesine tıklıyoruz. 

akismet-anahtar-alma

Ve artık spam yorumlardan kurtulmuş bulunmaktayız. İyi günler dilerim.

Bir önceki yazımız olan WordPress » Contact Form 7 Hatası / SMTP Ayarı başlıklı makalemizde smtp, wordpress contact form 7 smtp ayarları ve wordpress iletişim formu hatası hakkında bilgiler verilmektedir.