WordPress » Beyaz Sayfa Hatası [ÇÖZÜMÜ]

Merhabalar, wordpress beyaz sayfa hatası alanlar için bugün birçok çözüm yolu deneyeceğiz. 1-2 gün önce bir başka sitemde bu hatayı aldım ve en az 2 saat uğraştıktan sonra çözümünü buldum. Bu hata birçok nedenden kaynaklanabiliyor. Fakat, en çok temadan ve kullandığınız eklentilerden kaynaklanmaktadır. Hiç vakit kaybetmeden çözüm yollarına geçelim.

1. Çözüm – Tema Değişimi

Yukarıda da bahsettiğim gibi bu hatanın büyük sebeplerinden biri temadan kaynaklanmaktadır. Öncelikle bize lazım olan bir FTP programıdır. Ben Filezilla’yı kullanıyorum ve sizlere de bunu öneririm. FTP’mize bağlandıktan sonra public_html > wp-content > themes klasörüne ulaştıktan sonra kullandığınız tema klasörünün ismini değiştirelim. Örnek olarak default yapalım. Şimdi sitemize veya WP-Admin sayfasında hata alıyorsak sayfayı yenileyelim ve sorun çözülmüş mü diye bakalım. Sorun hala devam ediyorsa diğer adıma geçelim.

2. Çözüm – Eklentiler

Bu hatayı almanızda ki en büyük sebeplerin ikincisi ise kullandığınız eklentilerdir. Şimdi yine yukarıda ki gibi FTP’ye bağlanalım ve bu sefer public_html > wp-content > plugins dizinini açalım. Burada kullandığınız eklentileri göreceksiniz. Bu eklentilerin tek tek klasör isimlerini değiştirerek işlem yapacağız. Örnek verecek olursak, pagenavi klasörünün ismini pagenavi-1 yaparak değiştirelim ve beyaz sayfa hatası aldığımız sitemizi veya admin panelimizi yenileyerek sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edelim. Kullandığınız bütün eklentilere bu işlemi tek tek uygulayın. 

3. Çözüm – WP-Config.php Dosyası

Diğer bir çözüm ise, public_html içerisinde ki wp-config.php dosyasıdır. Bu dosyayı bilgisayarımıza indirelim. Ve yardımcı programlar aracılığıyla(notepad++ öneririm) dosyayı açalım. Dosyayı açtıktan sonra üst kısımda bulunan Kodlama menüsünden UTF-8 seçili ise, ANSI olarak değiştirelim ve kaydedelim. Eğer açtığınızda ANSI seçili ise, UTF-8(Bom’suz) olarak seçip kaydedelim. Bu işlemi yaptıktan sonra tekrar FTP aracılığıyla public_html içine atalım ve hatanın düzelip düzelmediğini kontrol edelim.

4. Çözüm – Dosya İzinleri (CMOD)

Diğer çözümlerden biri ise, dosya izinleri yani CMOD değerleridir. Genelde bu sorundan dolayı pek kaynaklandığı söylenemez. Fakat yine de kontrol etmek gerekiyor. FTP’ye bağlantımızı yaptıktan sonra wp-content klasörü ve bu klasörün içerisinde ki diğer tüm klasörlerin dosya izinlerinin 755 olması gerekmektedir. Tek tek klasörlere sağ tıklayarak Dosya İzinleri bölümünden gerekli ayarları kontrol ediniz.

5. Çözüm – Pluggable.php Dosyası

Şimdi izleyeceğimiz yöntem ise, public_html içerisinde bulunan wp-includes klasörüne girelim. Bu klasörün içinde pluggable.php dosyası mevcuttur. Bu dosyayı indirelim ve notepad++ ile açtıktan sonra dosyanın en başına <?php ob_start(); ?> kodunu ekleyip kaydedelim. İşlemi yaptıktan sonra tekrar aynı klasöre atınız.

6. Çözüm – <?php Boşlukları

Özellikle tema klasörünüz de bulunan functions.php olmak üzere tüm tema dosyalarınızı kontrol ediniz. Bu dosyaların en başında bulunan <?php kodunun ve en sonunda bulunan ?> kodunun üstünde veya altında boşluk olmamasına dikkat ediniz. Çoğu zaman bu hata yüzünden de wordpress beyaz sayfa sorunu yaşanabilmektedir.

7. Çözüm – Safe Mod Durumu

Bazı hosting firmaları php.ini dosyasını kontrol etmenize izin vermeyebilir. Bunun için hosting sağlayıcınızda iletişime geçerek, safe mod’un açık durumda olup olmadığını sorun. Eğer kapalı ise, açmalarını rica edin.

8. Çözüm – Yazılım

Tüm bu çözümlere rağmen, wordpress beyaz sayfa problemini yaşamaya devam ediyorsanız, büyük ihtimalle yazılım tarafında bir problem mevcuttur. FTP’ye bağlanarak www klasörü içinde bulunan error_log dosyasını bilgisayarınıza indirin ve çevrenizde anlayan birileri var ise, onlara danışın.

Şuan için bilinen yöntemlerin çoğunu sizler ile paylaştım. Vakit ayırdığınız için teşekkür ederim. Lütfen bir teşekkürü çok görmeyin.

Bir önceki yazımız olan Google Aramalarda Yıldızlı Çıkmak - AggregateRating başlıklı makalemizde aggregaterating, google aramalarda yıldızlı çıkmak ve postratings kurulumu hakkında bilgiler verilmektedir.