WordPress » Facebook Yorum Kutusu Ekleme

wordpress-facebook-yorum-kutusu

Sitenize facebook yorum kutusu mu eklemek istiyorsunuz fakat, bir kaynak bulamadınız mı? O halde tam yerine geldiniz. Bugün sizlere wordpress kullanıcıları için facebook yorum kutusu eklemeyi göstereceğim. Facebook yorum kutusu sizin için çok avantajlıdır. Ne avantajından bahsediyor bu adam? diyeceksiniz. Şöyle bir avantaj, kullanıcılar facebook ile yorum yaptığında otomatik olarak facebook profillerinde yorum yaptığı makaleniz, makale resminiz, makale adı ve sitenizin adresi gözükmektedir. Bu sayede, yorum yapan kullanıcının çevresinde ki insanlar sitenizi ziyaret edecektir. 

Facebook yorum kutusu nasıl eklenir?

Öncelikle, WP panelimize girelim. Sırasıyla, Görünüm Düzenleyici Header.php sayfasına girelim. Bu sayfada </head> etiketinden önce aşşağıda vereceğim dil etiketlerini ekleyelim.

[html] <html xmlns:fb="http://www.facebook.com/2008/fbml">
<html xmlns:fb="http://www.facebook.com/2008/fbml" dir="ltr" lang="tr-TR"> [/html]

Daha sonra, BURAYA tıklayarak bir uygulama oluşturuyoruz. Uygulama adına herhangi birşey yazabilirsiniz. Sitenizin kategorisinide seçtikten sonra diğer alanları ellemeden ileri diyoruz. Ve bize bir App ID verecektir. Bu verdiği ID’yi aşşağıda vereceğim koda ekledikten sonra tekrar Görünüm > Düzenleyici > Header.php içerisinde </head> etiketinden önce yazıyoruz. Admin ID’nizi öğrenmek için, BURAYA tıklayınız.

[html] <meta property="fb:admins" content="Kullanıcı IDiniz" />
<meta property="fb:app_id" content="Uygulama ID" /> [/html]

Şimdi tekrar, Görünüm Düzenleyici > header.php sayfasına girelim. Aşşağıda vereceğim kodu, <body> etiketinden sonra ekleyelim ve kod’da yazan your app id kısmına uygulamamızın App ID’sini ekleyelim.

[html]<div id="fb-root"></div>
<script>
window.fbAsyncInit = function() {
FB.init({appId: ‘your app id’, status: true, cookie: true,
xfbml: true});
};
(function() {
var e = document.createElement(‘script’); e.async = true;
e.src = document.location.protocol +
‘//connect.facebook.net/tr_TR/all.js’;
document.getElementById(‘fb-root’).appendChild(e);
}());
</script>[/html]

 Yukarıda verdiğim kodu eklediysek, comments.php sayfasına gelerek yorum kutusunun nerede gözükmesini istiyorsanız, oraya aşşağıda vereceğim kodu ekleyelim. Kodun içindeki, Uygulama ID Admin ID yazan yere uygulamadan aldığımız App ID’yi ve Admin ID’mizi yazalım.

[html]<div id="faceyorum">
<meta property="fb:app_id" content="Uygulama İd">
<meta property="fb:admins" content="Admin İd"/>
<div id="fb-root">
</div>
<script src="http://connect.facebook.net/tr_TR/all.js"></script>
<fb:comments href="<?php the_permalink() ?>" data-colorscheme="dark" num_posts="10" width="550"></fb:comments></meta></div></p>[/html]

Yukarıda verdiğim kod da ki num_posts=”10″ yazan yer, sitenizde kaç adet öne çıkarılmış yorum gösterileceğidir. data-colorscheme=”dark” buraya light veya dark yazınız. width=”550″ ise, genişlik ayarıdır. Burayla oynamanızı tavsiye etmiyorum. Önerilen ayar 550’dir. Fakat isterseniz, kendinize göre düzenleyebilirsiniz. Böylelikle makalenin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bir daha ki makalemde görüşmek üzere. İyi günler.

Bir önceki yazımız olan WordPress » Sitenin Temasını Öğrenme başlıklı makalemizde sitenin temasını bulma, wordpress tema adı bulma ve wordpress tema öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.