WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır?

Değerli okurlarım, merhabalar.

Bugün sizlere WordPress kurulumu nasıl yapılır onu göstereceğim. Bilmeyen arkadaşlar adım adım takip ederlerse hiç bir sorun çıkmadan wordpress kurulumunu tamamlamış oluruz. Konunun en altında TRENDWP’nin çekmiş olduğu WordPress kurulumunu da paylaşıcam dilerseniz ordan izleyerekte yapabilirsiniz.

Öncelikle bir veritabanı oluşturmamız gerek ve bunun için Cpanel’e giriş yapalım. Cpanel’e giriş yaptıktan sonra aşşağıda mySQL Veritabanları‘na tıklayalım. 

mysql-veritabani

Burada yapıcağımız işlem bir veritabanı ve kullanıcı oluşturup bu oluşturduğumuz kullanıcıya yetki vermektir.

yeni-veritabani-olusturma

Buraya oluşturacağımız veritabanının ismini girip Create Database‘ye tıklıyoruz. Şimdi bir kullanıcı oluşturmamız gerek.mysql-yeni-kullanici-ekleme

Buraya veritabanın da oluşturacağımız kullanıcının adını ve şifresini girdikten sonra Create User‘e tıklıyoruz.

mysql-veritabanina-kullanici-ekleme

Burada yapıcağımız işlem ise oluşturduğumuz kullanıcıya yetki vermek olucak. Kullanıcı kısmına oluşturduğunuz kullanıcıyı seçiyoruz veritabanı kısmına ise oluşturduğumuz veritabanını seçiyoruz ve Add‘e tıklıyoruz. Ve karşımıza şöyle bir ekran gelicek;

mysql-kullaniciya-yetki-verme

Bu ekranda kullanıcı yetkilerini belirleyeceğiz. Eğer kullanıcıya tam yetki vermek istiyorsak üst kısımda bulunan All Privileges‘e tıklıyoruz ve Make Changes‘e tıklıyoruz. Şimdi ise WordPress’i indirip Filezilla programı ile dosyaları FTP’ye atmamız gerekecek. Bunun için WordPress’in kendi sitesi olan tr.wordpress.org adresine giriyoruz ve sağ tarafta WordPress’i indir seçeneğine tıklayıp indiriyoruz. Filezilla programının kullanımını bilmeyenler de olabilir ilk başta bende bu yollardan geçtiğim için az çok anlıyorum derdinizi.

Öncelikle herhangi bir yerden Filezilla programını indirin ve kurun. Daha sonra programı çalıştırın ve üst kısımda bulunan Sunucu kısmına web site adresinizi Kullanıcı Adı kısmına hosting firmanızın size verdiği FTP adınızı, Parola kısmına ise FTP şifrenizi yazdıktan sonra yanda ki bağlan kutucuğuna tıklayalım ve giriş yapalım ve ardından indirdiğimiz wordpress klasörünü FTP’ye atalım. Aktarma işlemi bittikten sonra bir İnternet sayfası açalım ve www.siteadiniz.com/wordpress veya www.siteadiniz.com adresine gidelim. Karşımıza aşşağıda vermiş olduğum gibi bir sayfa çıkacak.

wordpress-kurulumu-nasil-yapilir

Burada ayar dosyası oluşturun kutucuğuna tıklıyoruz. Ve aşşağıda ki gibi bir sayfa ile karşılaşıyoruz. Devam edebiliriz kutucuğuna tıklıyoruz ve karşımıza başka bir sayfa çıkıyor. Buraya oluşturduğumuz veritabanı adı, veritabanı kullanıcı adı, ve kullanıcı şifresini yazdıktan sonra Veritabanı Sunucusu %99 ihtimalle localhost‘tur. Bunu değiştirmenize gerek yok. Tablo ön eki kısmını da ellemeyin ve Gönder butonuna tıklayın. Açılan sayfada şimdi kuruluma başlayabiliriz kutucuğuna tıklıyoruz. Ve karşımıza wordpress panelinize giriş yaparken kullanacağınız kullanıcı adı ve şifre paneli geliyor. Site başlığını, kullanıcı adını, şifrenizi, mailinizi yazdıktan sonra WordPress’i kur seçeneğini tıklıyoruz ve işlem bitmiş bulunuyor. Giriş yaparak wordpress panelimize ulaşabiliriz.

Buda WordPress kurulum videosu;

Bir önceki yazımız olan WordPress » İletişim Formu Eklentisi - Kurulumu ve Kullanımı başlıklı makalemizde wordpress contact form 7 eklentisi, wordpress contact form 7 kullanımı ve wordpress contact form 7 kurulumu hakkında bilgiler verilmektedir.