WordPress SEO by Yoast – Kurulumu ve Kullanımı

wordpress-seo-by-yoast

Değerli okurlarım merhaba,  bugün sizlere başlıkta da belirttiğim gibi “WordPress SEO by Yoast” eklentisinin kurulumunu ve kullanımını anlatacağım. WordPress SEO by Yoast eklentisi wordpress için kodlanmış en profesyonel SEO eklentilerinden biridir. Kimine göre All in Seo Pack, kimine göre ise WordPress SEO by Yoast eklentisi cazip gelmektedir. Bana All in Seo Pack eklentisi cazip geliyor. Tabi ki, Yoast’ı da kullandım fakat tekrar All in seo Pack’e geçiş yaptım. Nedeni ise WordPress’te ilk olarak All in Seo Pack ile başladım SEO’ya ve iyi sonuçlar aldığım için bununla devam ediyorum. Tabi ki her eklentiyi denemek gerek belkide WordPress SEO by Yoast daha iyidir. Herneyse ben lafı fazla uzatmadan isterseniz WordPress SEO by Yoast eklentisinin temel ayarları nasıl yapılır bunu anlatayım. Daha önceleri All in Seo Pack kullanan arkadaşlar için biraz karmaşık gelebilir fakat göründüğü kadar da zor bir ayarı yoktur.

İlk adım olarak;

BURAYA tıklayarak eklentimizi indirelim. 

Daha sonra indirdiğimiz dosyayı RAR’dan çıkarıp Filezilla programı ile FTP’ye atmamız gerekecek. FTP’ye bağlandıysak public_html/wp-content/plugins klasörüne eklentimizi attıktan sonra WordPress panelimize girip eklentiyi aktif edelim. Aktif ettikten sonra aşşağıda ki adımları izleyerek başarılır bir şekilde eklentimizin ayarlarını yapalım. 

1. adım;

Öncelikle Header.php‘den başlığımızı değiştirmemiz gerekiyor. Bunun için sol panelde bulunan Görünüm>Düzenleyici>Header.php dosyamıza gelerek <title></title> etiketlerini bulalım ve arasına şu kodu yazalım.

<?php wp_title(”); ?>

Yani yazacağımız kodun tamamı şu şekilde olacak;

<title><?php wp_title(”); ?></title>

Bu kısmı halletiysek eğer, 2. kısıma geçebiliriz.

2. adım;

Yine wordpress panelimizin sol tarafında bulunan SEO sekmesine tıklayalım. Ve karşımıza ilk açılışta şöyle bir panel çıkması gerekiyor.

wordpress-seo-by-yoast-1

Yukarıda ki ayarlardan Google, Bing ve Alexa gibi webmaster araçları hesaplarınız varsa ekleyebilirsiniz.

3. adım;

Bu adımda sol kısımda bulunan SEO panelinin altında ki Başlıklar ve Metalar kısmına tıklayalım ve aşşağıda verdiğim resimde ki ayarları aynen uygulayalım.

wordpress-seo-by-yoast-2

4. adım;

Bu adımda ise yukarıda ki Home sekmesine tıklayalım ve ana sayfa ayarlarımızı yapmak için işe koyulalım. Yine altta vericeğim resimde ki gibi ayarlarınızı yapın. (Tabi ki kendinize göre ayarlayın)

wordpress-seo-by-yoast-3

Bu ayarlarımızı da yaptıktan sonra 5.adım olarak yukarıdan Yazı Türleri sekmesine tıklayalım ve yazılar, sayfalar ve ortam gibi ayarlarımızı yapmak için işe koyulalım. Ayarları resimde gösterdiğim gibi yaparsanız hiçbir sorun çıkmayacaktır. Bu eklentinin temel ayarları bunlardır.

5. adım;

wordpress-seo-by-yoast-4

Bu adım tamamsa şimdi 6. kısıma geçiyoruz. Yukarıdan Taksonomiler kısmına tıklıyoruz ve burada yapıcağımız işlem ise kategori ve etiket sayfaları için ayarlamalar olucak.

6. adım;

wordpress-seo-by-yoast-5

Bu adımda tamam ise, 7. kısıma geçebiliriz. Yukarıdan Diğer kısmını seçerek 404 sayfasının ve yazar arşivlerinin ayarlamalarını yapacağız.

7. adım;

wordpress-seo-by-yoast-6

Ve en son ayarlarımız için yukarıda Yardım kısmına tıklıyoruz. Burada ise eklentimiz için oluşturduğumuz özel title ve meta bölümlerinde kullanacağımız etiketlerinizi görüntüleyebilirsiniz. Buraya kadar herşey tamamdır. Bu yaptığımız ayarlar, WordPress SEO by Yoast eklentisinin ana ayarlarıydı. Dilerseniz yan menüden Sosyal sekmesine tıklayarak, Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinizi eklentiye yönetici olarak atayabilirsiniz. Ayrıca WordPress SEO by Yoast eklentisi ile birlikte gelen Google XML Sitemaps eklentisine tıklayıp Yahoo’yu pingle! ve Ask.com’u pingle! seçeneklerini seçip Ortam(attachment) kutusunun tik’ini kaldırarakta yazılarınızı paylaştığızda Yahoo, Ask.com gibi sitelerin otomatik olarak sitenizi pinglemesini sağlayabilirsiniz.

Bu makalemde buraya kadardı. Herhangi bir sorunuz olursa yorum bırakmanız yeterli olucaktır.

Bir önceki yazımız olan WordPress » Hürriyet Bumerang Teması [ÜCRETSİZ] başlıklı makalemizde bumerang, bumerang teması indir ve hürriyet hakkında bilgiler verilmektedir.