WordPress » Sitenin Temasını Öğrenme

wordpress-sitenin-temasini-ogrenme

Merhaba okurlarım, herhangi bir siteye girdiniz ve kullanılan temayı oldukça beğendiniz. Hangi temanın kullanıldığını merak ediyor fakat bulamıyorsanız, size yardımcı olmak için bir kaç yöntem göstereceğim. Göstereceğim yöntemler birçok sitede işe yaramaktadır. Fakat, özel yazılmış veya detaylı şekilde editleme yapılmış sitelerde bu işlemlerin işe yaramayacağını belirtelim.

1. Yöntem;

İlk yöntemimiz whatwpthemeisthat.com sitesine girerek, Enter a domain or URL yazan kısıma temasını öğrenmek istediğiniz siteyi yazıyorsunuz ve Check site butonuna tıklıyorsunuz. Ufak bir beklemeden sonra sitede kullanılan eklentiler ve editlenmemiş ise temanın adını gösterecektir. 

2. Yöntem;

Sitede, CTRL + U veya sağ tık yapıp “Sayfa kaynağını görüntüle”ye tıklayalım. Sayfa kaynağı açıldı ise, CTRL + F tuşlarına basalım ve themes diye aratalım. Aşşağıda verdiğim resimde ki gibi bir link çıkması gerek. Bu linkte turuncu ile işaretlenen alan temanın adını gösteren alandır. 

wordpress-tema-öğrenme-1

3. Yöntem;

İlk 2 yöntem işe yaramadıysa, şimdi de style.css‘nin içine gireceğiz ve orada ki kodlara bakacağız.  Genellikle bu işlem işe yaramaktadır. Çoğu site sahibi style.css‘den tema adını silmeyi unuturlar. Şimdi kaynak kod sayfasında tekrar CTRL + F tuşlarına basalım ve arama penceresinde, style.css diye aratalım ve karşımıza siteadi.com/wp-content/themes/temaadı/style.css linkine tıklayalım. Karşımıza resimdeki gibi bir alan gelecektir. Burada Theme Name yazan yerde tema adı bulunmaktadır. 

wordpress-tema-öğrenme-2

4. Yöntem;

Tema klasörlerinin hepsinde screenshot.jpg veya .png uzantılı bir resim bulunmaktadır. Burada temanın adı yazıyor olabilir. Bir internet sayfası açıp, siteadi.com/wp-contents/themes/temaadi/screenshot.jpg veya .png diye aratıp temanın adı yazıyor mu kontrol edelim. 

5. Yöntem;

Tema klasörlerinde, tema yapımcısı kullanıcıların tema hakkında bilgi veya herhangi bir konu hakkında okuması için bazı .txt ve .html dosyaları oluşturmuş olabilir. Bu dosyalar readme.txt – license.txt – documentation.txt – readme.html şeklindedir. Tekrar bir internet tarayıcısı açıp, siteadi.com/wp-content/themes/temaadi/readme.txt şeklinde aratabilirsiniz. Küçük bir ihtimalde olsa değerlendirmekte fayda vardır. 

Şimdilik tema öğrenme yöntemleri benim bildiğim kadarıyla bu kadar. Başka yöntemler edinirsem burada paylaşacağım. 

Bir önceki yazımız olan WordPress » Ücretsiz Tema Siteleri başlıklı makalemizde wordpress free themes ve wordpress ücretsiz tema siteleri hakkında bilgiler verilmektedir.