WordPress » Slider Ekleme

wordpress-slider

Merhabalar, saat 5.30 üşenmedim kalktım, siz değerli okurlarım için wordpress’te temanıza slider nasıl eklenir onu anlatacağım. Yapıcağımız işlem çok basit bir yöntemdir. Yine de, yapamayanlar olursa yorum bırakabilirler elimden geldiğince yardım edeceğim.

Slider Nedir?

Slider görsel bir uygulamadır. Temanızda çeşitli efektler ile resimlerin geçiş yapmasını sağlamaktadır. Ayrıca slider’da belirlediğiniz resimlerin üzerine tıklandığında istediğiniz sayfaya geçiş yapmasını sağlayabilirsiniz. Örnek verecek olursak, üstte verdiğim fotoğrafa bakabilirsiniz.

Slider Nasıl Eklenir?

Öncelikle BURAYA tıklayarak gerekli eklentiyi indirelim ve RAR’dan çıkartalım. Herhangi bir FTP programı aracılığıyla wp-content > plugins klasörü içine RAR’dan çıkarttığımız dosyalarımızı atalım. 

Dosyalarımızı aktardıktan sonra aşşağıda vereceğim kodu slider’ın görünmesini istediğiniz yere ekleyin.

Kod;

[html] <pre class="font:monaco lang:default decode:true"><?php echo do_shortcode( ‘[responsive_slider]’ ); ?> [/html]

Eklentisiz Slider Ekleme

Elbette sitenin hız performansının düşmemesi için fazla eklenti kullanmayı sevmeyen arkadaşlarda olacaktır. Onlar için, eklentisiz bir şekilde slider eklemeyi göstereceğim. Öncelikle, BURAYA tıklayarak dosyamızı indirelim. İndirdiğimiz dosyaları RAR’dan çıkartalım ve FTP aracılığıyla tema klasörümüzün içine aktaralım. Unutmadan şunu söylemeliyim, data.xml dosyasına 777 yazma iznini vermeniz gerekecek aksi taktirde slider çalışmayacaktır. Gerekli ayarları yaptıysak, slider’ımızın görünmesini istediğiniz yere aşşağıda vereceğim kodları ekleyelim.

[html] <?php include (TEMPLATEPATH . ‘/manset.php’); ?> [/html]

İşlem bu kadar. Slider’ın genişlik ve yükseklik ayarları için, tema klasörüne attığımız manset.php dosyamızı açalım ve aşşağıda ki kodu aratalım.

Yükseklik;

[html] width="570" [/html]

Genişlik;

[html] height="200" [/html]

 Paylaştığınız yazılarınızın slider(manşette) görünmesini istiyorsanız, yazınızı paylaşırken manset özel alanını kullanarak resminizi seçiniz. Bu sayede manset özel alanını kullandığımızda otomatik olarak slider(manşet) bölümüne yazılarımız gidecektir.

Bir önceki yazımız olan WordPress » Facebook Yorum Kutusu Ekleme başlıklı makalemizde wordpress facebook yorum kutusu ekleme hakkında bilgiler verilmektedir.