WordPress » Subdomain’e WordPress Kurulumu

subdomaine-wordpress-kurma

 

Merhabalar, Subdomain’e wordpress kurulumunu gerçekleştirmek üzere sizinleyim. Yapacağımız işlemleri Cpanel aracılığıyla gerçekleştireceğiz. Plesk panelde henüz bu işlemi denemedim. Fakat, yakın bir zamanda Plesk panel ile de, bu işlemi gerçekleştirip sizlere sunacağım. Öncelikle bilmeyenler için, Subdomain’in ne olduğundan bahsedelim.

Subdomain Nedir?

Subdomain, bir alan adının örneğin “www.anilmorekahraman.com”un alt alan adıdır. Blog tutmaktan hariç, örnek veriyorum teknoloji ile ilgili bir siteniz olsun istiyorsunuz ve burada devreye Subdomain giriyor. Ve, “teknoloji.anilmorekahraman.com” alt alan adını oluşturup burada teknoloji üzerine makaleler, resimler, videolar paylaşabilirsiniz. Subdomain, kullandığınız hosting’inizin size sağlamış olduğu bir hizmettir. Hosting firmanız izin veriyorsa, dilediğiniz kadar Subdomain oluşturabilirsiniz. Böyle düşünceleriniz var ise, hosting paketi alırken, özelliklere dikkat etmeniz gerekecektir.

Subdomain’e WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır?

Yukarıda da bahsettiğim gibi, Cpanel ile bu işlemi gerçekleştireceğiz. Cpanel kullananlar için, siteadi.com:2082 yazıp giriş yapalım. Ana sayfada, Domains(Domainler) bölümünün altında Subdomains(Alt Alan Adları) sekmesine tıklayalım.

subdomains

Açılan sayfada, Subdomain: bölümüne oluşturacağımız alt alan adımızı yazalım ve sayfanın herhangi bir yerine tıklayalım. Alt tarafta işaretlediğim bölgede ki,  public_html bölümünü silip, subs yazalım. Yani, subs/teknoloji olacak. Bu işlemi yaptıktan sonra, Create‘e tıklayalım.

public-html

Bu işlemden sonra, Cpanel’imizin ana sayfasına gelelim. Tekrar aşşağıya inip, Databases bölümünden MySQL Veritabanı‘na tıklayalım.

mysql-veritabani

Burada 1 adet veritabanı ve 1 adet kullanıcı oluşturacağız. Ve, oluşturduğumuz kullanıcıya yetki vereceğiz. İlk önce veritabanımızı oluşturacağız. Veritabanı adımızı yazdıktan sonra, Create Database‘e tıklıyoruz.

cpanel-new-database

Tekrar aynı sayfaya gelip, bu sefer kullanıcımızı oluşturacağız. Kullanıcı bilgilerimizi yazdıktan sonra, Create User‘a tıklayalım.

cpanel yeni kullanıcı

Kullanıcımızı oluşturduysak, tekrar aynı sayfaya geliyoruz ve altta gösterdiğim gibi oluşturduğumuz veritabanı ve kullanıcımızı seçip Add‘e tıklıyoruz. Açılan sayfada All Privileges bölümüne tıklıyoruz ve tüm yetkileri vermiş bulunuyoruz. Ve, Make Changes‘e tıklayıp işlemi bitiyoruz.

mysql-kullaniciya-yetki-verme

Cpanel ile işimiz bitti. Şimdi google’a gelip, wordpress yazıp aratıyoruz ve tr.wordpress.org adresine giriyoruz. Girdikten sonra sağ tarafta bulunan mavi butona tıklayıp wordpress dosyalarımızı indiriyoruz. Dosyalarımızı indirdikten sonra, herhangi bir FTP programı aracılığı ile bu dosyaları sunucumuza aktarmamız gerekiyor. FTP’mize bağlandıktan sonra, sağ tarafta oluşturduğumuz subs klasörünü göreceksiniz. Klasörün içine girdikten sonra oluşturduğunuz alt alan adına ait bir klasör daha bulunmaktadır. Bu klasörün içine girelim ve wordpress’ten indirdiğimiz dosyaları buraya aktaralım. Dosya aktarma işlemimiz bittikten sonra, oluşturduğumuz subdomain’i herhangi bir internet tarayıcısına yazarak giriş yapalım. Ben “teknoloji.anilmorekahraman.com” diye oluşturdum ve giriş yaptım. Açılan sayfada Başlayalım!‘a tıklıyoruz ve karşımıza resimde gösterdiğim gibi bir sayfa gelecektir.

wordpress-kurulumu-1

Bu sayfada, Cpanel’de oluşturduğumuz veritabanı adını, kullanıcıyı ve kullanıcı şifresini yazıp Gönder‘e tıklayalım. Veritabanı Sunucusu ve Tablo Ön Eki alanlarına dokunmamıza gerek yok. Gönder’e tıkladıktan sonra açılan sayfada sizden Site Başlığı, Kullanıcı Adı, Parola ve Mail isteyecektir. WordPress panelinize giriş yaparken kullanacağınız kullanıcı adını ve parolanızı yazdıktan sonra herhangi bir mail adresinizi yazdıktan sonra WordPress’i Kur!‘a tıklayalım. Ve başarılı bir şekilde Subdomain’e wordpress kurma işlemimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Giriş yaparak, dilerseniz oluşturduğunuz Subdomain’e tema kurabilirsiniz.

Dilerseniz, bu işlemi video’yu seyrederekte yapabilirsiniz.Bir önceki yazımız olan WordPress » Slider Ekleme başlıklı makalemizde slider nedir, wordpress manşet ekleme ve wordpress slider ekleme hakkında bilgiler verilmektedir.